Rozhovor Orion (PSH) & Piqi Miqi

Sobotní Back2Rehab je už za dveřmi a my jsme si pro vás připravili exkluzivní rozhovory s oběma headlinery – Orionem & Piqi Miqi.

Orion

Tvá poslední deska Noční vidění zaznamenala velký úspěch u fanoušků i kritiků. Vydání se dočkala také remixová verze. Na posledním singlu PSH – VICE ses ukázal snad ještě v lepší formě. Můžeme se těšit na nový projekt Penerů nebo tvoji sólovku?

Mám v plánu udělat mixtape jako předzvěst další solo desky. Co se týká PSH, to je tak trochu ve hvězdách, ale jak vidíš, je tu novej singl a nový video, takže úplně nereálný to taky není.

Krom koncertů s kapelou vystupuješ často taky jako DJ. Co nejraději hraješ? Jedná se jen o rap nebo se nebráníš ani dalším žánrům?

DJing dělám skoro stejně dlouho jako rap. Začínal jsem na vinylech, učil se techniky a rutiny. Teď hraju z CDs. Je mi to bližší, než konzole nebo Serato. V podstatě už jen pouštim hudbu, hehe. Mám rád nový věci, tim nemyslim, že se na party musej hrát úplně nejnovější tracky, ale na 90ti procentech všech mejdanů se hrajou věci starý minimálně 10 let a to mě nebaví. Když hraju, snažim se pouštět fresh věci. Je rok 2016.

V BLOKu 12 už jsi jednou hrál, tentokrát přijedeš v rámci akce Back2Rehab. Jak se ti ve Zlíně líbí?

Pamatuju si, že ve Zlíně byla vždycky dobrá atmosféra a skvělý lidi. Takže se moc těším. BLOK 12 je skvělej prostor, takovej podobnej nemáme ani u nás v Praze.

Co momentálně nejraději posloucháš? Registruješ třeba nějaké nové talenty na tuzemské scéně?

Líbí se mi Kevin Gates, Kendrick Lamar, Drake, Kanye, Wiz Khalifa nebo 2 Chainz. Nový jména sleduju, je tu pár dobrejch, který mě převálcujou za chvíli. Mám radost, že konečně vznikaj věci, který se daj poslouchat.

Jak vlastně vypadá tvůj běžný den? Jak velkou roli v něm hraje hudba?

Nevstávám úplně brzo, teda když nemusím kvůli nějakejm schůzkám. Chodím pozdě spát, už to tak mám od 16ti a zvykl jsem si na to. V noci je větší klid na psaní a na další práci. Víkendy mám celoročně plný kvůli koncertům a hraním. Někdy je těžký to skloubit se vztahy k ostatním lidem, ale dá se to když máš tolerantní přítelkyni, hehe. Jinak hudbu poslouchám neustále, ale přijde mi, že je to furt málo.

 

Piqi Miqi

Jak dlouho vlastně žiješ v Česku a co tě do naší země přivedlo?

Vystudoval jsem Ekonomii na proslulé newyorské univerzitě v Greenwich Village na Manhattanu. V rámci školy jsem vycestoval na výměnný pobyt do Prahy, kde jsem strávil jeden semestr v rámci druhého ročníku. Tehdy jsem neměl ponětí o tom, kde Praha a je a přiznávám, že jsem byl jeden z těch ignorantských Američanů, kteří žili v domění, že tahle země se pořád jmenuje Československo. Zažil jsem tady nejlepší období mého života a do té doby jsem se nikde necítil tak vítaný. Našel jsem si tady svou tehdejší přítelkyni a po návratu domů jsem se do Česka vracel alespoň o prázdninách.. Po dokončení vysoké školy v roce 2010 jsem se přestěhoval do Prahy a začal se učit česky. Dnes je to pro mě domov.

Popiš nám svoji hudbu

Moje muzika tě přenese do vesmíru, kde budeš chtít jen tancovat a být sám sebou. Hudba je pro mě terapií, dokážu skrz ni představit určitou část sebe a vlastně i léčit. Přesně tak chci, aby ses cítil při jejím poslechu. Chci lidi přimět tancovat jinak, než je obvyklé. Moje skladby jsou rozhodně unikátní, ale nechci je škatulkovat. Každý si je může zařadit sám.

Nedělal jsi vždycky takovou hudbu, dříve jsi hlavně rapoval. Jak u tebe proběhl takový vývoj?

Stačilo přestat poslouchat současnou hudbu. Když jsem byl ve své staré kapele The DAT, žil jsem dva roky v bytě bez připojení k internetu. Měl jsem jen knihovnu hudby ze 60., 70. a 80. let , kterou jsem každý den jsem to poslouchal a uvědomil si, že vlastně dělám šíleně typickou muziku. Nabral jsem nové zkušenosti a začal se učit zpívat tak, abych dokázal lépe vyjádřit sám sebe. Dnešní hudba nevyžaduje tolik tvůrčích schopnosti jako tomu bylo před lety. Začal jsem studovat staré věci, abych dokázal vytvořit něco úplně nového.

Tvůj poslední singl No Love nás moc zaujal. Na čem právě pracuješ?

Nedávno jsem dokončil album a aktuálně pracuju na videoklipech ke každé skladbě. Něco je už venku a opravdu se těším na další.

Jaké jsou tvoje hudební cíle?

Chci pokračovat ve své věci, přinést svou muziku k milionům posluchačům po celém světě, vydělat peníze a koupit dům své mámě. Taky chci pomáhat dalším umělcům. Chci každému ukázat, že může dosáhnou čehokoliv a to úplně odkudkoliv.